Srpen 2018

Pozvánka na křest knih

22. srpna 2018 v 17:44 | Fanda :-) Tylšar |  Aktuálně

Na železnici dějí se věci

21. srpna 2018 v 12:56 | Břetislav Buchta a František Tylšar |  Ukázky z tvorby

Mýdlo
Břetislav Buchta

Erika Válková vešla do kanceláře zrovna ve chvíli, kdy její kolegyně, vedoucí nákupu Marie Honová, měla hlavu v dlaních a rozmrzele koukala na monitor počítače.

"Copak, Maruško, stále řešíš ta mejdla?" vyzvídala Erika.

"Ani nemluv, Eriko. Od pondělí dalších snad padesát mejlů. Asi mě díky nim brzy odvezou do blázince. Fakt by mě zajímalo, která dobrá duše hodila do éteru, že to mýdlo jsem objednávala já…

Zrovna tady mi jeden chlap píše: Vážená paní, myslel jsem podle obalu, že nové mýdlo bude super, ale smrdím po něm jako navoněný tchoř. Nebo tady," sjela Marie myší na jeden z předchozích emailů. "To jako myslíte s tím mýdlem vážně? Já jsem se s ním v práci umyl, a když jsem přišel domů se slunečními brýlemi, tak mne podle čuchu nepoznal ani náš pes a chtěl mne pokousat. Vidíte - i starý pes je z toho smradu vedle! Ale abych jen nekritizoval: musím objektivně přiznat, že mýdlo má i jednu výhodu - když se s ním umyji, nelezou na mě komáři."

"No vidíš, Maruško, aspoň jedna pozitivní informace. Kašli na celou kritiku," konejšila Erika kamarádku. "Za pár dní vše vyvane. Přece nemůžeš za to, že mejdlo smrdí jako bolavá noha… Neříkej mi, že jsi nedostala aspoň jednu pochvalu."

"Ale jo, včera mi jeden chlap poslal celkem pěkný a dlouhý dopis," prohodila Marie lhostejným hlasem.

"Tak mi jej přečti, ať přijdeš trošku na jiné myšlenky," přemlouvala Erika kolegyni.

"No dobře, počkej, až jej najdu," začala Marie projíždět zprávy na počítači. "Jo, už ho mám. Nějaký četař od trolejářů z Telče…

Milá paní Honová," začetla se Marie. "Musím vám opravdu poděkovat za skvělý výběr posledního mýdla. Moji kolegové jej sice v lásce moc nemají (tedy slušně řečeno; raději nebudu publikovat některé peprnější výrazy, které použili a kam vás někteří posílali) a několik mi jich mýdlo darovalo, ale já si jej nemohu vynachválit.

Předchozí mýdlo jsem musel stále brát sebou do skříňky, protože mi ze sprchy pravidelně mizelo. Ale tohle mýdlo už mám ve sprše několik dní a zatím mi jej ještě nikdo nevzal. A také mi nové mýdlo pomáhá v manželství vyřešit jeden zádrhel soužití s mojí manželkou… Tedy, abych vám to vysvětlil: Před pár měsíci jsem se podruhé oženil a vzal jsem si o dost mladší ženu. Nechci zabíhat do detailů, ale moje mladá manželka má po večerech určité nároky a potřeby. Zajisté tušíte, co tím myslím. Zamlada mi zmíněné aktivity nevadily, ale v poslední době mne časté manželské radovánky začaly nějak zmáhat.

A představte si - jednou mi došel sprchový gel, a tak jsem se večer umyl vaším mýdlem, které jsem si donesl z práce (jelikož mne kolegové obdarovali celkem požehnaně a mám jich tedy slušnou zásobu). Zalehl jsem a moje mladá ženuška se ke mně přitulila. Přiznám se: mám muchlování rád, ale zároveň pochopte - co je moc, to je příliš… Jako chlap těsně před padesátkou už přece jen potřebuji více odpočinku a spánku. No a najednou se má žena odvrátila, prohodila cosi ve smyslu, zda jsem se koupal v septiku, a otočila se na druhý bok… Měl jsem vystaráno a nádherně jsem se vyspal.

To samé se už několikrát opakovalo. Prostě a jednoduše - když chci mít večer v loži klid, stačí se umýt vámi zajištěným mýdlem a manželka mne nechá na pokoji. Proto ještě jednou dík za vaše skvělé mýdlo. Budu si jej šetřit, aby mi vydrželo co nejdéle.

Pokojný týden vám přeje Jan Kocourek, četař správy elektrotechniky z Telče."

"No vidíš," zvolala Erika s úsměvem od ucha k uchu. "Zachránila jsi jednoho z našich zaměstnanců od totálního fyzického vyčerpání a utrápení mladou ženou. Za to bys neměla být haněna, ale naopak pochválena a odměněna, jaké jsi zajistila skvělé mejdlo!"

Marie Honová se toho dne poprvé uvolnila a usmála.Rychlobrzda II
František Tylšar

Vykonával jsem službu na nejmodernější vlakové soupravě, jakou můžete na regionálních tratích potkat - na Regiopanteru. A ač tato modrá šelma s ostrými zuby dokáže vyvinout během devadesáti sekund stošedesátikilometrovou rychlost, tentokráte jsme nepřekročili sedmdesátku. Na naší trati se prostě rychleji nejezdí.

Byl pátek a plný vlak spokojených cestujících mířil směrem k víkendovému volnu. Někteří si užívali bezplatného WIFI připojení k Internetu, jiní koukali do svých mobilů, slečna knihovnice četla tlustý román, skupinka turistů hrála karty, a jejich pes husky smutně koukal modrýma očima na náhubek, který mu nasadili.

Právě jsem došel ke dvěma dětem, které se vracely s dědečkem z výletu. A jak mi prozradili, jezdí jen tak vlakem. Dvě až tři zastávky a na otočku zpět. Prý je to moc baví a často to opakují. Udělal jsem do jízdenek předpisovou dírku a vrátil je dětem.

"A dětskou jízdenku s obrázkem máte?" zeptal jsem se.

"Ne, paní v pokladně žádnou neměla," odpověděl za děti dědeček.

"Tak to musíme napravit. Já tady nějaké mám, a nejsou jen tak obyčejné. Jsou to jízdenky speciální," řekl jsem a vyndal z kapsy dva barevné lístky s nápisem "DĚTSKÁ JÍZDENKA SPECIÁL". Na jedné straně měli obrázek města Bechyně a první elektrické dráhy na našem území, na druhé se byl obrázek města Tábor a Jana Žižky s palcátem.

"Jéééé! Pirát", zaradovaly se děti, a dědeček jim vysvětloval, že to není pirát, ale husita.

V tom se to přihodilo - rychlobrzda! Vlak začal prudce brzdit, a to Panter opravdu umí. Já jsem zaujal stabilnější postoj a cestující sledovali, co se bude dít.

Abych je uklidnil, prohlásil jsem, že vše bude v pořádku: "Buď je to záchranná brzda, nebo vlakový zabezpečovač." A taky, že hned jak se zeptám strojvedoucího, přijdu jim říct, co se stalo. Jenže sám jsem věděl, že ani jedna z těchto možností nebude ta pravá. Vlak totiž úplně nezastavil, ale z nízké rychlosti se znovu plynule rozjel.

Po vstupu na stanoviště, odkud strojvedoucí vlak řídí, jsem se zeptal: "Stalo se něco?"

"Naštěstí ne," odpověděl mi. "Víš, v koleji stála srna s malým kolouškem. Asi se nedávno narodil, ještě měl na srsti světlé pruhy. Nemohl jsem je přeci přejet, tak jsem brzdil. No a na poslední chvíli srna uskočila doprava a koloušek na druhou stranu. Teď si určitě budou oba pamatovat, že po kolejích se nemá chodit." Usmál se…

Vrátil jsem se do vozu a vyprávěl celý příběh cestujícím, kteří na mě čekali s otazníky v očích. Otazníky se změnily v úsměvy a děti začaly tleskat: "Hurá! Strojvedoucí je hrdina! Hurááá!"

A já jsem byl rád, že jezdím šelmou, která je nejen nejrychlejší, ale taky hodná, protože dnes zachránila malého kolouška a jeho mámu před jistou smrtí.


Ukázky jsou z knihy železničářských povídek Na železnici dějí se věci, která vyjde koncem září 2018.


Knihu si můžete objednat už dnes na e-mailu: frantisek.tylsar@seznam.cz.

Koncert

21. srpna 2018 v 12:34 | Fanda :-) Tylšar |  Ukázky z tvorby

Koncert
=======

Jak osnova se dvěma linkami
pro orchestrální skladbu železných kol,
pro skřípění brzd, podvozků rock and roll,
jsou koleje, co běží pod námi.

Pomlky pražců, spojů klepání,
výhybek sólo, staniční kolej v moll,
starý nýt zpívá, z nárazníků zní bol,
a modrý expres k hvězdám uhání…

Takty všech vlaků ticho zahání,
uslyšíš tenory, alt i baryton.
Orchestr řídí pan mistr grafikon,
dirigent cest, virtuos podání.

Každý den zdarma je mně, tobě k mání
dopravní koncert - skladba Cestování.Z připravované knihy Korálky z rosy, která vyjde na podzim tohoto roku.


Železnice v srdci Evropy

17. srpna 2018 v 8:52 | Schrötter Josef |  Nové knihy a recenze

Železnice v srdci Evropy


Kulaté výročí založení Československa je spojeno s dalším významným milníkem, a to vznikem státních drah, které hrály důležitou roli v rozvoji a industrializaci nově vzniklé republiky. Tato výpravná kniha bude vaším jedinečným průvodcem stoletou historií naší železnice od jejich počátků až do dnešních dnů. Seznámíte se s vývojem lokomotiv i s legendárními vlaky. Dozvíte se, jak se v průběhu doby měnily stejnokroje, jak se vyvíjelo řízení železnice, jak vznikaly nové železniční uzly a poznáte též železničářskou terminologii. To vše doplněné spoustou technických zajímavostí. Kouzlo knihy podtrhují stovky nádherných ilustrací Bohuslava Fultnera.

  • Vznik ČSD
  • Ve znamení páry
  • Počátky motorizace u ČSD
  • Rozvoj elektrizace
  • Druhá světová válka
  • Železnice a železná opona
  • Vývoj stejnokrojů
  • Řízení železnice
  • Vznik ČD
  • Železniční zajímavosti

Kniha vyjde 8. 10. 2018.