Literáti na trati V aneb Poezie/Próza mezi staničníky

23. září 2018 v 11:51 | František Tylšar a spol. |  Nové knihy a recenze
LNT V - tak trochu mi to připomíná zavedenou zkratku nějaké třaskaviny, jako třeba TNT, ve skutečnosti ale nejde o žádnou nebezpečnou výbušninu, ale o dva zcela nové knižní sborníky s názvem Literáti na trati. A to už s pořadovým číslem pět. Ano, již popáté se na knižním trhu objevuje publikace, jejímž společným a konstantním jmenovatelem je - železnice. Železnice jako téma, železnice jako láska, železnice jako symbol nového věku. Tentokrát však iniciátor a organizátor tohoto knižního cyklu - František Tylšar - moudře rozdělil prózu a poezii do dvou samostatných výtisků.


Tak jako v předchozích letech však poskytuje zmiňovaný projekt publikační možnosti nejen těm, kteří jsou se železnicí spojeni profesí, ale i těm, jimž tento technický fenomén natolik učaroval, že se stal jejich trvalým koníčkem a láskou. Jim zřejmě nebude třeba vysvětlovat, co znamená slovo staničník, užité pak v podtitulech obou dnešních sborníků. Čtenářům však ano. Takže vězte, že se jedná o nepřenosné návěstidlo, které hlásá polohu místa na trati. Pro nejednoho z desítek autorů v obou sbornících jsou potom tyto publikace takovým staničníkem číslo jedna, neboli jednodušeji řečeno - knižní premiérou.


Prozaický sborník tudíž tvoří nejen povídky, úvahy, drobné reportáže, esejistická zastavení, cestopisy na kolejích, ale i krátké životopisné črty či popisy práce konkrétní železničářské profese. Ani v tomto roce však nechybí zapojení slovenských a polských železničářů a spisovatelů. Vedle prací renomovaných anebo již zabíhajících se autorů se na stránkách knihy setkáte i se řádkami naprostých noviců v této oblasti. Někdy skutečně nadějných a perspektivních, pro které je tato publikační šance možná i odrazovým můstkem k dalšímu pokračování na spisovatelské cestě. Ale svou upřímností a poctivostí výpovědi si zaslouží určitou míru pozornosti i ty kapitolky, které prošly sítem výběru díky laskavé shovívavosti hlavního arbitra knihy. Knihu s více než šesti desítkami autorských prezentací doplňují vedle životopisných vizitek s fotoportréty také barevné snímky ze železničního prostředí.


Obdobně by se dal popsat i sborník s poezií, který je sice na objem méně obsáhlý, ale i v něm se objevují jména téměř půlstovky autorů s oživením několika jednobarevných ilustrací Miroslava Čarka, jehož obrázky se objevují i na barevných obálkách obou sborníků.

A jsem přesvědčená, že v okamžiku, kdy budete číst tyto řádky, bude už v běhu další ročník tohoto zajímavého projektu, spojujícího železnici, coby symbolu dálek a překonávání vzdáleností mezi lidmi, a spisovatele, kteří se o totéž snaží kolejemi z písmenek a slov.


Hanka Hosnedlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama