Knihy s modrou krví

14. listopadu 2018 v 16:34 | --- |  Literáti na trati
Mezinárodní festival Literární Františkovy lázně je akcí, která dokonale propojuje dva na první pohled odlišné fenomény - literaturu a železnici. Jeho 21. ročník ve vlaku začal i skončil. Na úvod to byla tisková konference, která proběhla během jízdy pravidelného rychlíku mezi stanicemi Karlovy Vary a Cheb dne 2. listopadu 2018, na závěr jízda happeningového vlaku na trase z Františkových Lázní do bavorského Hofu a zpět dne 11. 11. 2018.

Součástí této nevšední jízdy byl i křest dvou knih, které jsou podobně jako celý festival symbiózou psaného textu a prostředí vonícího rychlostí vlaků či dálkami odpočítávanými nekonečnými řadami pražců.

Nevšední prostory tzv. Královského salonku železniční stanice Hof se naplnily cestujícími vlaku, mezi nimiž nechyběli spisovatelé, umělci, zástupci veřejných institucí, zastupitelstva, novináři i běžní železničáři z obou stran hraniční čáry. A není se čemu divit, zvyk "křtít knihu" je v Německu téměř neznámý. Teprve před rokem, právě na tomto místě byla kniha pokřtěna poprvé. A letos se zde pokřtily rovnou knihy dvě: Literáti na trati V aneb poezie mezi staničníky a Literáti na trati V aneb próza mezi staničníky. Obě antologie mají jedno společné. Autoři (a v obou knihách jich je dohromady více než stovka), jsou buď železničáři, nebo lidé, kteří mají železnici rádi.

Tento knižní projekt Mezinárodní federace pro volný čas železničářů FISAIC, představil vedoucí literární sekce českého zemského svazu a tvůrce obou knih - František Tylšar. Krátce přiblížil jeho pětiletou historii i to, že se na něm podílejí autoři několika zemí. Německou stranu letos zastoupila spisovatelka z Cách, paní Klára Hůrková. Jednu z jejích básní přečetla v českém jazyce Alenka Vávrová a v originále Olga Kupec.

Následoval vlastní křest. Kmotrem knihy prózy se stal Harald Fichtner - Oberbürgermeister města Hof, kmotrem knihy poezie ředitel obchodního centra českých drah a.s. Vladimír Omelka. Dalšími, oběma knihám společnými kmotry byli Petr Jančařík, Sabine Dittrich, František Tylšar, Alenka Vávrová a Olga Kupec, která je doplnila do šťastné sedmičky.

Zvláštností obou knih je, že je můžeme považovat za "knižní aristokracii". Jejich křty totiž vždy probíhaly pouze v saloncích vybudovaných pro účely císaře Františka Josefa či jeho následovníků - prezidentů. A to v Čechách i v Bavorsku. Pokud byste se chtěli i vy stát součástí takové knihy, vězte, šestý ročník projektu byl nedávno vyhlášen. Podrobnosti naleznete ba webu: http://fisaic-l.blog.cz/
=FJB=


Kmotři knihy: (zprava) Harald Fichtner, Vladimír Omelka, Petr Jančařík, Sabine Dittrich, František Tylšar, Alenka Vávrová a Olga Kupec.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama